Klasskassan - Mer detaljer gällande Klasskassan











Sälja produkter för klasskassan som går att äta

Sälja produkter för klasskassan som går att äta

För att dryga ut klasskassan finns det många ätbara varor och produkter som går att sälja. Vissa av produkter som man äter passar under vissa säsonger som t.ex. julblommor eller påskgodis. Andra ätbara varor går att sälja året runt.

De mest populära ätbara produkterna som skolklasser säljer för att få in pengar till klasskassan är.

  • Gå runt på lördags- och söndagsmorgonen och sälja färska bagetter och frallor är mycket populärt i området. Kom överrens med ett lokalt bageri om att ni hjälper de att sälja deras varor och att ni får lämna tillbaka det som blir över. Det viktiga är att ni kommer samma tid varje vecka så ni bör vara flera som delar på detta så att ni inte behöver göra det varje vecka.
  • Kokosbollar är mycket populärt att sälja vid dörren eftersom de oftast är billiga i inköp och kan säljas med ganska bra förtjänst.
  • Det finns flera ställen där ni kan köpa lådor med kakor som ni sedan kan sälja vidare kakorna och tjäna pengar till skolresan. Ni kan ju också baka kakorna själva och sälja dessa vilket kan vara minst lika uppskattat, framförallt om ni låter köparen provsmaka först.
  • Sälja bröd på torget kan lätt ge 1.500 - 2.000 kr per torgdag. Brödet ska ni naturligtvis baka själva. När ni ändå säljer bröd kan ni ha med andra varor som er klass säljer för att dryga ut klasskassan ytterligare.
  • Exklusiva chokladaskar går bra att sälja innan jul och innan alla hjärtans dag.
  • Godis går att sälja under hela året och är jättegott men inte lika nyttigt som gott.
  • Karameller är en typ av godis som går att sälja. Problemet med karameller är att de inte går ut så snabbt och därför kan ni inte komma tillbaka nästa månad och sälja mer.
  • Matkassar är det många firmor som säljer och kör även hem matkassarna till familjer. Genom att sälja några provabonnemang på matkassar kan ni tjäna mycket pengar väldigt lätt.
  • Salamikorv ger en mycket bra förtjänst till klasskassan.
  • Ostar är bar att sälja samtidigt som t.ex. korv men fundera på vilken produkt ni ska presentera först.